درباره هنر فیروزه کوبی

تاریخچه هنر فیروزه کوبی

هنر فیروزه کوبی قدمتی کمتر از 100 سال دارد . خاستگاه آن خراسان بوده است ( احتمالا به واسطه وجود معادن سنگ فیروزه نیشابور ) ، اما امروزه جایگاه اصلی آن شهر اصفهان قرار گرفته است.

دلیل محبوبیت این هنر ، آمیختگی جدایی ناپذیر آن با سنگ فیروزه ، یکی از پرطرفدار ترین سنگ های قیمتی ایران و جهان ، می باشد.

هرچند در شهرهایی مانند کرمان نیز معادن سنگ فیروزه وجود دارند اما از نظر رنگ و کیفیت ، مرغوب ترین سنگ فیروزه ، متعلق به معادن نیشابور است.

مراحل فیروزه کوبی

هنرمند فیروزه کوب ، بخشی از زیر ساخت فلزی که می تواند ظرف یا زیور آلات باشد را با چسباندن و چیدن سنگ های فیروزه یک اندازه ، کنار هم و به شکل پازلی ، پوشش می دهد . این کار دقت ، حوصله و وقت کافی طلب میکند.
زیرساخت ممکن است به صورت پرس شده توسط دستگاه ساخته شود و یا خود نیز کار دست و قلم وچکش باشد . جنس آن نیز میتواند برنج ، مس ، نقره و یا طلا انتخاب شود .

پس از آن در چند مرحله ، روی سنگهای چسبانده شده ، بتونه تیره رنگ می مالند. بعد از خشکیدن ، کار سابیده می شود و در نهایت یک لایه مواد محافظ پلی استر روی کل کار می پاشند .

کیفیت ظروف فیروزه کوبی

کیفیت این ظروف و قیمت آن ها به نوع سنگ استفاده شده و میزان مهارت هنرمند در چیدن سنگ ها درکنار هم وابسته است. هرچه سنگ ها هم اندازه و بهم نزدیک تر باشند ، اثر زیباتر و ارزش آن بیشتر است. در مراحل بعد ، کیفیت ساب زدن ، پالیش زدن و پلی استر پاشی نیز یک اثر را از سایر کارها متمایز می سازد.

اگر یک اثر فیروزه کوبی با بهترین کیفیت ساخته شده باشد، هرگز ارزش مادی خود را از دست نمی دهد. بلکه هرروز و با رو به اتمام بودن معادن سنگ فیروزه ، ارزش بیشتر پیدا می کنند.

موارد استفاده از ظروف و زیور آلات فیروزه کوبی

هنر فیروزه کوبی مانند اغلب صنایع دستی هم جنبه تزئینی دارد و هم جنبه کاربردی. مثلا استفاده از قندان یا شکلات خوری فیروزه کوبی، جلوه خاصی به سبک پذیرایی خانه های ایرانی می دهد!

یکی از دلایل محبوبیت این ظروف و زیور الات اثرات درمانی سنگ فیروزه است که از دیرباز درباره ی این سنگ شفا بخش رواج داشته است.

2 دیدگاه

  1. سلام
    خیلی خوب بود فقط لطفا در مورد بازار کار این هنر میشه مطلب بذارین یا شخصا راهنمایی کنین که چقدر ظرفیت داره که شروع به کار کنیم؟

    1. سلام، اگر خلاقیت، توان تولید بالا و توان فروش اون به شهرها و کشورهای دیگه ارو داشته باشید بازار خوبی داره . حتما روی فروش اینترنتی تمرکز کنید اگر وارد این کار شدید

پاسخی بگذارید

X